Плоскостъпието, известно още като дюстабан или паднал свод, е често срещам проблем, който засяга милиони хора по света. Това състояние най-често се изразява в загуба на вътрешната вдъбнатина (надлъжния свод) на ходилото пред петата. Оттам идва и наименованието „паднал свод“. Плоскостъпието обикновено се свързва с болка и дискомфорт, но може да доведе и до различни здравословни проблеми в опорно-двигателния апарат, ако остане нелекувано.
Сводът служи като амортисьор. В зависимост от това дали ходим, тичаме или скачаме, той поема до 5 пъти нашето тегло. Когато сводът спадне, функцията му на амортисьор се губи. Това е причината за постоянни болки в ходилата, глезените, коленете, бедрата и гърба.
Ако износвате необичайно бързо обувките си, или виждате неравно изтъркване на подметките от двете страни, това трябва да ви задейства аларма за наличие на проблем. Плоскостъпието може да причини регулярно изтръпване на ходилата, мускулна слабост в краката и глезените, затруднения при вървене или бягане.
Причините за падналия свод могат да са различни – по-гъвкаво стъпало, травми на ходилото или вродени костни аномалии. Има и предразполагащи плоскостъпието фактори като наднормено тегло, бременност, професионален фактор при професии, свързани с дълго стоене прав, продължително носене на неудобни обувки.
При наличие на някой от гореизброените симптоми, е редно да отидете на преглед при ортопед. В екипа на Foot Care ще откриете специалисти-ортопеди с дългогодишен опит, които ще ви прегледат и ще Ви консултират как да се справите с проблемите.
Плоскостъпие при децата
Едно от всеки пет деца страда от плоскостъпие. До 5-6 годишна възраст децата имат физиологично плоскостъпие, тъй като сухожилията им все още не са укрепнали изцяло. В тази възраст профилактиката е от съществено значение, за да не се допусне развитието на плоскостъпие след този период.
Важно е да се планира преглед на стъпалата при ортопед за децата всяка година. При навременно установяване на плоскостъпие в тази възраст, е възможно напълно коригиране. В повечето случаи, носенето на индивидуални ортопедични стелки е напълно достатъчно за корекця .
При поява на дюстабан в по-късна възраст, усилията на ортопедите са насочени към преодоляване на проблемите, предизвикани от „падането на свода“. Най-важна е правилната диагностика, за да се предприемат адекватни коригиращи мерки, които са свързани обикновено с изработване и носене на индивидуални ортопедични стелки.
Най-съвременният начин за диагностициране на плоскостъпие е с помощта на тензометрична платформа и 3D скенер. Foot Care разполага с такива в лабораториите си в цялата страна. Пациентът стъпва върху тензометричната платформа, която измерва натоварването върху стъпалото, както в статика, така и в динамика. Така се установява дали правилно се разпределя тежестта на тялото върху стъпалата и дали има проблем. 3D скенерът позволява снемането на 3D образ на ходилото и след софтуерна обработка на визуализацията, се стартира процес на компютърно моделиране на индивидуалните ортопедични стелки. Използват се материали с различна плътност, въз основа на проблема, който има конкретния пациент, килограмите и неговата физическа активност.
Изработката на индивидуални ортопедични стелки осигурява правилна опора за свода на стъпалото, подобрява баланса и стабилността. Болката и дискомфорта в краката намаляват. Подобрява се състоянието на глезените, коленете, бедрата и гърба. При ходене, бягане или други физически дейност се подобрява ефективността и цялостния комфорт. Не на последно място, осигурявате по-дълъг живот на обувките, заради равномерното разпределение на тежестта.
Важно е да се отбележи, че не всички случаи на плоскостъпие изискват ортопедични стелки. Решението следва да се вземе от медицински специалист, въз основа на преглед на пациента.