Понятието плоскостъпие е популярно като дюстабан или плоско стъпало. Проявява се по-често при момичета и се дължи на съединителнотъканна малоценност или хиперлакситет на ставите. Плоскостъпието може да бъде:
- вродено плоскостъпие – дължи се на дисбаланс на късите мускули на стъпалото.
- до 3 годишна възраст мастната тъкан на стъпалото при децата наподобява плоскостъпие.
- преходни са формите на плоскостъпие при подрастващи. Този вид плоскостъпие се коригира с подобряване мускулната функция след израстване.
- придобито плоскостъпие – дължи се на лошо лекувани травми, наднормено тегло, бременност, хронично професионално или спортно пренатоварване на стъпалото.
Плоскостъпието може да протича безсимптомно, или с болка в стъпалата в областта на петата или свода. Оплакванеята се задълбочават с напредване на възрастта, наднормено тегло, след травма или при натоварване.
При вродената тежка форма на плоскостъпие се препоръчва оперативно лечение и ортопедични обувки. В по-леката форма се препоръчват индивидуални ортопедични стелки, кинезитерапия, комплекс от упражнения.
Ролята на индивидуалните стелки при това страдание е да поддържа надлъжния свод на стъпалото и да фиксира петата, тъй като неправилната позиция на петата влошава плоскостъпието. Особеност на стелките супинатори е да върнат петата в неутрална позиция или супинация. При деца, процесът на ползване на стелки трябва да продължи до настъпване на костна зрялост на костите на стъпалото. Това са 12-15-годишна възраст за момичета и 15-17-годишна възраст за момчета.